Bitcoin će biti valuta veštačke inteligencije, kaže Arthur Hejz.

Photo of author
Vuk je poznat po svom doprinosu RZLT, NEAR Balkans Hub-u i upravljanju Belgrade Crypto. Vukovo duboko uključivanje u web3 ekosistem i AI ističe Vukov napredni pristup i posvećenost razvoju digitalnog pejzaža u regionu.

Brzi pregled

  • Arthur Hejz veruje da je Bitcoin, sa svojim digitalnim, neocenjivim i retkim svojstvima, idealan za budućnost vođenu veštačkom inteligencijom.
  • Hejz predviđa da bi, ako se veštačka inteligencija i usvajanje Bitcoina isprepletu, Bitcoin mogao dostići vrednost od čak 760.000 dolara do 2025/26. godine.

Arthur Hejz, bivši izvršni direktor Bitmex-a i sada upravlja porodičnim preduzećem pod imenom Maelstrom, smatra da je Bitcoin – sa svojom inherentnom digitalnom, protivcenzorskom i ograničenom prirodom – ultimativna valuta za sisteme veštačke inteligencije (AI).

U svom najnovijem blog postu, Hejz tvrdi da decentralizovana priroda Bitcoin mreže i kontrola koju korisnici mreže imaju nad svojom imovinom odgovaraju verovatnim karakteristikama budućih AI ekonomija.

Kako je vrednost Bitcoina intrinzično povezana sa troškovima električne energije – “hranom AI” kako je Hejz naziva – on pruža efikasno i predvidljivo skladište vrednosti za AI sisteme tokom vremena, tvrdi on, dodajući da “Bitcoin je monetarni instrument koji najbliže predstavlja čistu energiju”.

Osim toga, Bitcoinova dokaziva retkost i otpornost na cenzuru pružaju prednost AI baziranim tehnologijama u odnosu na druge oblike valute, prema Hejzu. Dok se ponuda zlata i fiat valuta može menjati, ponuda Bitcoina je kriptografski ograničena, pružajući predvidljivu finansijsku osnovu za takve sisteme koja ne može biti manipulisana, rekao je Hejz.

Sudar Bitcoina i manija vezanih za AI

Prema Hejzu, ako se AI ekonomija usvoji Bitcoin, sudar potrebe za izbegavanjem inflacije unutar fiat sistema i želje za učešćem u sledećoj fazi ljudske i računarske evolucije mogao bi podstaći investitore da precenjuju rast Bitcoina.

“Ako se Bitcoin vidi kao verovatno da će biti – ili čak počne da se koristi od strane AI, tada bismo mogli videti dve odvojene manije koje se kombinuju u jednu mega maniju: maniju želje za izbegavanjem inflacije unutar fiat finansijskog sistema i maniju želje za posedovanjem dela sledeće faze ljudske i računarske evolucije”, rekao je Hejz. “Preklapanje ovih dveju manija verovatno bi navelo investitore da preplaćuju rast, što bi dovelo do toga da vrednost Bitcoin mreže dostigne smešne nivoe”.

Hejzov prediktivni model predviđa da bi do 2025. ili 2026. godine AI ekonomija mogla vredeti između 5% i 50% globalnog BDP-a, generišući potencijalni skok vrednosti Bitcoina do 760.000 dolara po kovanici. Kako se pretpostavke tržišta menjaju od “ovo se nikada ne može desiti” do “možda se može desiti”, to predstavlja period najveće prilike za one koji su dugoročno investirani u Bitcoin, rekao je Hejz.

Iako je budućnost AI i Bitcoina neizvesna, “planiram da se pridružim narativnoj hajp vožnji i profitiram”, dodao je.

U maju je Hejz predvideo nestabilnu godinu za Bitcoin u 2023. godini, praćenu snažnim rastom od 2024. godine.